fbpx

Jak przebiega procedura likwidacji szkody?

Przebieg likwidacji szkody komunikacyjnej jest dość złożony.

Kolizja, wypadek czy nawet stłuczka to takie chwile w których ciężko zachować zimną krew. Większość z nas nie jest do tego przyzwyczajona i nie do końca wiemy jak zachować się w takiej sytuacji i dlatego najczęściej wpadamy w panikę. Warto zapoznać się z procesem likwidacji szkody komunikacyjnej zanim do niej dojdzie i być przygotowanym na taką sytuację.

 Najważniejsze czyli miejsce zdarzenia  to taki moment w którym należy pamiętać o dopełnieniu kilku formalności niezbędnych do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Najistotniejsze jest sporządzenie formularza oświadczenia.   Jeżeli nie posiadamy druku to oświadczenie możemy napisać na normalnej, klasycznej kartce papieru pamiętając jednak o zawarciu w nim ważnych informacji.

  • dane uczestników kolizji (imiona i nazwiska, adresy oraz numery telefonów, dane wynikające z prawa jazdy lub dowodu osobistego – nr dokumentu, data wydania),
  • dane polisy sprawcy – nazwa zakładu ubezpieczeń i numer polisy, okres jej ważności (koniecznie zwróć uwagę, czy w dniu szkody umowa jest ważna),
  • dane pojazdów, które brały udział w zdarzeniu (marka, model, numer rejestracyjny, a także opis uszkodzeń, które wystąpiły w wyniku zdarzenia),
  • dane kontaktowe ewentualnych świadków,
  • opis zdarzenia, opis uszkodzeń, oświadczenie sprawcy co do odpowiedzialności za kolizję,
  • podpisy


Pamiętajmy, że warto na miejscu zabrać materiał dowodowy postaci zdjęć aparatem lub ewentualnie telefonem komórkowym, ewentualnie krótkie filmiki z miejsca zdarzenia. Nie musimy na miejsce wzywać policji, możemy poprzestać na oświadczeniu.  Oświadczenie musi być wyraźne, czytelne oraz zawierać dane kontaktowe sprawcy, co istotne uprości pracę rzeczoznawcy, z którym będziemy musieli spotkać się po zgłoszeniu, kiedy przyjedzie wycenić szkodę.

Niestety w wielu przypadkach warto wezwać policję ponieważ brak możliwości utrwalenia fotograficznego lub filmowego okoliczności z miejsca zdarzenia, a także brak ewentualnych świadków może spowodować, że sprawca zechce zmienić zeznania i będzie próbował uniknąć poniesienia odpowiedzialności.  Często przed wypłatą odszkodowania firma ubezpieczeniowa zadaję pytanie czy na miejscu zdarzenia była policja. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca to raczej nie ma problemów z wypłatą odszkodowania.


Wynika to z faktu, że kiedy na miejscu zjawia się policja, wtedy ona zbiera wszystkie dane i dokumentuje zdarzenia w efekcie czego towarzystwo ubezpieczeniowe może wystąpić do policji o przekazanie oficjalnej notatki o zdarzeniu. Jeżeli dokument otrzymany przez towarzystwo od policji jest jedynym materiałem dowodowym to cały proces odszkodowawczy może się troszkę przeciągnąć z powodów procedur administracyjnych.

Zgłoszenie szkody możesz zrealizować tylko ma sposobami, czyli osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej, telefonicznie lub przez formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Dokonując zgłoszenia telefonicznego należy być przygotowanym na odpowiedzi na niezbędne pytania tak więc konieczne jest posiadanie dowodu osobistego oraz numeru polisy ubezpieczeniowej. W przypadku aut w kredytach leasingach ubezpieczyciel może zapytać o sesję. To istotne pytanie ponieważ wynika z niego Kto jest uprawniony do odbioru odszkodowania.

Najprostszym sposobem w obecnych czasach jest kontakt przez formularz na stronie internetowej.

Jeżeli zaistnieje sytuacja w której sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia, a Ty nie masz Autocasco,  szkodę można zgłosić w dowolnym w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym zajmujących się ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odmówić przyjęcia zgłoszenia i musi przeprowadzić likwidację szkody. W takiej sytuacji odszkodowanie wypłaci ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny za pośrednictwem ubezpieczyciela u którego dokonaliśmy zgłoszenia.

Kolejnym etapem są oględziny pojazdu,  które wymagają wizyty likwidatora i rzeczoznawcy.  Likwidator i rzeczoznawca otrzymują informacje z systemu po zarejestrowaniu szkody. W ciągu kilku dni kontaktują się i przyjeżdżają dokonać oględzin. Następnie expert dokonuje wyceny i przekazuję dokumentację do likwidatora szkody, w efekcie czego możemy oczekiwać wypłaty należnych środków.

Wysokość odszkodowania to kluczowy element całego procesu i należy go zawsze sprawdzić.  Odszkodowanie z polisy OC powinno pokryć kompletna koszty poniesione w związku z wypadkiem. Odszkodowanie powinno zatem objąć koszty naprawy pojazdu oraz ewentualne koszty związane z holowanie uszkodzonego auta, parkowaniem uszkodzonego auta lub wynajmem pojazdu zastępczego na czas czas naprawy.

ODKUPIMY TWOJE PRAWO DO ODSZKODOWANIA

Image

NAJWYŻSZE DOPŁATY
DO ODSZKODOWAŃ

BLS ICTUS
Odkupimy od Ciebie prawo do odszkodowania!
Zadzwoń do nas i umów się na spotkanie