Istnieje kilka ważnych informacji o których powinno się pamiętać. Nie znajomości może czasami skutkować bardzo nie ciekawymi i przykrymi konsekwencjami, a należy pamiętać że można i warto ich uniknąć.
Przed dokonaniem zawarcia dobrowolne umowy powinniśmy się upewnić jakie ograniczenia oraz wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela zawarte zostały w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto poprosić agenta ubezpieczeniowego o wskazanie zapisów tego typu w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które obowiązują w dniu zawierania umowy oraz osobiście i je przeczytać i w razie wątpliwości wyjaśnić je przed zawarciem umowy.
Rozliczenie szkody w pojeździe jako całkowitej z ubezpieczenia OC sprawcy może nastąpić tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy koszty przywrócenia uszkodzonego pojazdu do stanu w jakim był on przed szkodą przekracza jego wartość rynkową. Wartość rynkową pojazdu ustala się na dzień powstania szkody w przypadku OC, a w przypadku AC na dzień w którym zostanie rozliczony odszkodowanie. W przypadku ubezpieczenia autocasco powstałą szkodę należy rozliczyć jako całkowitą, w sytuacji, gdy koszt naprawy przekracza w większości przypadków 70% wartości pojazdu a nie sumy ubezpieczenia.
Z ubezpieczenia OC sprawcy szkody uzyskane odszkodowanie ma za zadanie wyrównać poniesioną przez poszkodowanego stratę jak najbardziej zbliżoną do rzeczywistości. Osoba ubezpieczona która jest odpowiedzialna za szkodę lub ewentualnie jego ubezpieczyciel, posiada obowiązek zwrócenia poszkodowanemu wszelkich celowych, ekonomicznie uzasadnionych wydatków, Jakie są niezbędne do poniesienia w celu przywrócenia stanu pierwotnego nastąpiła i to bez względu na fakt czy przedmiot ten rzeczywiście został naprawiony.
W przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego nie ma konieczności wzywania Policji w każdym przypadku. Jeśli sprawa jest jasna i oczywista, a uczestnicy zdarzenia nie posiadają wątpliwości, co do okoliczności oraz winy, to w zupełności wystarczy spisanie stosownego oświadczenia w formie protokołu, które powinno być własnoręcznie podpisane przez uczestników zdarzenia drogowego.
Jeżeli jednak chcemy mieć pewność że takie oświadczenie będzie skuteczne powinno zawierać w swojej treści następujące dane:
- datę, godzinę oraz miejsce zaistnienia zdarzenia w tym nazwę miejscowości oraz ulica,
- określenie przyczyny i zaistnienia powstałego zdarzenia,
- wyraźne oświadczenie sprawcy zdarzenia drogowego o jego winie,
- marki, modele oraz numer rejestracyjny pojazdów, które wzięły udział w zdarzeniu drogowym,
- nazwiska oraz imiona kierujących pojazdami,
- nazwiska oraz imiona ewentualnie nazwy właścicieli pojazdów,
- numery, okresy ważności polis ubezpieczeniowych oraz nazwy ubezpieczycieli wystawiających obowiązkowe polisy odpowiedzialności cywilnej OC,
- imiona oraz nazwiska wraz z adresami lub numerami telefonów kontaktowych świadków zdarzenia drogowego.
W razie ewentualnych wątpliwości związanych z okolicznościami powstania zdarzenia drogowego lub ewentualnego stanu trzeźwości kierujących pojazdami powinno się w miejsce zdarzenia wezwać policję w celu dokonania pomiaru stanu trzeźwości kierowców przy użyciu alkomatu.