Likwidacja szkody: Ubezpieczenia. Kto dostanie dwa odszkodowania po wypadku samochodowym?
W ubiegłym roku, czyli 2019, na polskich drogach zginęło 2,8 tysiąca osób, a 35,2 tysiąca zostało rannych. Jeżeli ubezpieczenie OC lub AC auta, którym jechali poszkodowani (kierowca i pasażerowie), było w momencie wypadku rozszerzone o polisę NNW, mogą oni otrzymać odszkodowanie. Warto pamiętać, że skorzystanie z NNW nie wyklucza odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.
Każdego roku w naszym kraju ginie kilka tysięcy uczestników ruchu drogowego, a jeszcze więcej osób zostaje rannych. W oparciu o szacunkowe dane Komendy Głównej Policji w roku 2019 było to 2800 uczestników ruchu drogowego oraz 35200 osób zostało rannych w nieco ponad 30000 wypadków. W przypadku wypadków drogowych za śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu doznany w wypadku drogowym można otrzymać odszkodowanie czyli rekompensaty z obowiązkowego OC sprawcy zdarzenia, ale również zupełnie osobny oświadczenie w ramach komunikacyjnego ubezpieczenia NNW, które stanowi dobrowolne rozszerzenie własnego OC lub AC.
Nadmienimy tutaj, iż w przypadku tak zwanych szkód osobowych, pośród których znajdują się utrata zdrowia lub śmierć w wypadku, świadczenia które są wypłacane przez ubezpieczycieli kumulują się. Likwidacja szkody często wymaga profesjonalnej pomocy specjalisty. Bardzo często mamy styczność z sytuacją w której poszkodowani otrzymują pieniądze z polisy OC sprawcy zdarzenia, ale równolegle ubiegają się ośrodki z ubezpieczenia na życie lub NNW. Tym sposobem mają mi szansę zapewnić sobie wypłatę zupełnie różnych źródeł. Jednak wielokrotnie ubezpieczyciele zaniżają wartość odszkodowania. W tej sytuacji możemy pomóc właśnie my.
Pieniądze zostaną wypłacone jeśli Właściciel pojazdu, w którym znajdowali się w momencie wypadku poszkodowani wykupił NNW przy zawieraniu obowiązkowego ubezpieczenia OC lub dobrowolnego AC. Ochrona zadziałała w Polsce i w krajach które należą do systemu zielonej karty, czyli głównie na terenie Unii Europejskiej.
Polisa obejmuje następujące elementy związane z nieszczęśliwym wypadkiem (sposoby likwidacji szkody):
- trwały uszczerbek na zdrowiu osób znajdujących się w samochodzie
- koszty leczenia
- śmierć kierowcy lub pasażerów gdzie w tego typu przypadku świadczeń nie otrzymują ich bliscy
Ochroną ubezpieczeniową objęte są nie tylko następstwa nieszczęśliwych wypadków powstałych w trakcie jazdy. Do tego typu zdarzenia Możemy również dojść w trakcie wsiadania lub wysiadania z pojazdu, podczas jego załadunku lub rozładunku, w trakcie postoju i naprawy na trasie podróży.
Ubezpieczenie obejmuje także obrażenia mogące powstać w wyniku upadku pojazdu, pożaru czy też wybuchu wynikających z przyczyn wewnętrznych.
Jak wysokie może być odszkodowanie?
Każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie zdecyduje, Jakie maksymalne świadczenie może zaoferować. Na polskim rynku najczęściej zawierane są polisy na są sięgające kilkudziesięciu tysięcy zł. W niektórych firmach ubezpieczeniowych suma ubezpieczenia może wynosić od 10 do 100 000 zł. Opcjonalnie w przypadku śmierci kierowcy można ją także pięciokrotnie zwiększyć. Jak widzimy podstawowy zakres NNW może zostać w niektórych przypadkach rozszerzony.
Oświadczenie o wartości pełnej sumy ubezpieczenia wypłaca się wtedy gdy kierowca lub pasażerowie doznali 100% trwałego uszczerbku na zdrowiu. Oprócz śmierci są to między innymi sytuacji jak całkowita utrata wzroku lub poważne uszkodzenie rdzenia kręgowego. W przypadku częściowego uszczerbku na zdrowiu wypłata odpowiada procentowy sumy ubezpieczenia odpowiadającemu powypadkowym obrażeniom.